Тиквата сварете исечете ја на помали парчиња, сварете во 2,5 л. вода и оставете да се излади.
Посебно сварете го остатокот од водата со шеќерот, оладете, додајте го сокот од лимон.
Тиквата испасирајте ја со блендер и додајте во шеќерната вода со лимонот. Додадете и прашаците за сок или екстратите, измешајте, наполнети ги шишињата, затворете и ставете во вода да се пастеризираат.
Пријатно!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани