Испечати

Сок од тиква

Сок од тиква

Состојки

  • 3 кгр. исчистена тиква
  • 4,5 л. вода
  • 400 гр. шеќер
  • 2-3 лимона или 3-4 лимонтуси
  • 2 кесички прашак сок од кајсија или ананас или екстрати

Подготовка

Тиквата сварете исечете ја на помали парчиња, сварете во 2,5 л. вода и оставете да се излади.
Посебно сварете го остатокот од водата со шеќерот, оладете, додајте го сокот од лимон.
Тиквата испасирајте ја со блендер и додајте во шеќерната вода со лимонот. Додадете и прашаците за сок или екстратите, измешајте, наполнети ги шишињата, затворете и ставете во вода да се пастеризираат.
Пријатно!