Подготовка:

1. Сите состојки ги ставаме во длабок сад и промешуваме. Оставаме да стои 20 минути.

2. Смесата ја делиме на половина. Во едниот дел додаваме 2 лажици какао. Мешаме. Во чаша ставаме првин од кафеавиот дел, па од белиот.

3. Додаваме путер од кикирики на површината од кашата. Врз путерот ставаме стопено темно чоколадо со 80% какао. Овесната каша ја ставаме во замрзнувач 10 минути.

Уживајте.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани