Испечати

Сникерс овесна каша

Сникерс овесна каша

Состојки

  • 1 шолја овесни снегулки
  • 2 лажици чиа семе
  • 3 лажици мелени печени несолени кикиритки
  • 1 1/2 шолја млеко
  • 1 лажица путер од кикиритки
  • 2 реда темно чоколадо со 80% какао

Подготовка

Подготовка:

1. Сите состојки ги ставаме во длабок сад и промешуваме. Оставаме да стои 20 минути.

2. Смесата ја делиме на половина. Во едниот дел додаваме 2 лажици какао. Мешаме. Во чаша ставаме првин од кафеавиот дел, па од белиот.

3. Додаваме путер од кикирики на површината од кашата. Врз путерот ставаме стопено темно чоколадо со 80% какао. Овесната каша ја ставаме во замрзнувач 10 минути.

Уживајте.