Подготовка:

1. Во топлото млеко го ставаме квасецот, брашното, шеќерот. Промешуваме и оставаме на страна
Од кога е активиран квасецот го ставаме во вангличка, додаваме жолчки, сол, ванила, кора од лимон, рум, путер и промешуваме. Постепено додаваме брашно и замесуваме меко тесто. Врз него ставаме 2,3 капки масло, го. Оставаме во вангличка, го покриваме и чекаме да се дуплира.
2. Потоа нежно го делиме тестото на 10 топчиња. По малку ги расукуваме, ги редиме на чиста крпа и оставаме да се одморат 20 минути. Ги пржиме во загреано масло на умерен оган. Ги редиме врз хартиени салфетки.
Ги послужуваме со џем, крем, мармалад,

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани