Испечати

Слатки Крофни за појадок

Слатки Крофни за појадок

Состојки

 • 20гр свеж квасец
 • 1лажица шеќер
 • 50мл топло млеко
 • 1лажиче брашно
 • Дополнително
 • 2 жолчки
 • 1 ванила
 • кора од лимон
 • 150мл млеко
 • 300гр брашно
 • 3лажици растопен путер
 • По желба уште 2лажици шеќер
 • Некое зрно сол
 • Масло за пржење

Подготовка

Подготовка:

1. Во топлото млеко го ставаме квасецот, брашното, шеќерот. Промешуваме и оставаме на страна
Од кога е активиран квасецот го ставаме во вангличка, додаваме жолчки, сол, ванила, кора од лимон, рум, путер и промешуваме. Постепено додаваме брашно и замесуваме меко тесто. Врз него ставаме 2,3 капки масло, го. Оставаме во вангличка, го покриваме и чекаме да се дуплира.
2. Потоа нежно го делиме тестото на 10 топчиња. По малку ги расукуваме, ги редиме на чиста крпа и оставаме да се одморат 20 минути. Ги пржиме во загреано масло на умерен оган. Ги редиме врз хартиени салфетки.
Ги послужуваме со џем, крем, мармалад,