Рецептов го гледав на телевизија, го подготвуваше странски реномиран готвач, но со друго овошје. Јас си го дотерав по моја мерка и вкус и излезе интересно вкусен десерт.

Подготовка

Јајцето ги матиме со шеќерот да се дуплира, па ги додаваме млекото и брашното. На црешите им ги вадиме семките. На загреано масло или путер ја ставаме цела смеса, а одозгора ги распоредуваме црешите. Пржиме од една страна, па внимателно го превртуваме и од другата страна кратко да се испржи.
Го сервираме и го посипуваме со сечкани фстаци и шеќер во прав.
Послужете додека е сеуште топло.

Дозата е за еден омлет, за едно лице.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани