Испечати

Сладок омлет со цреши

Сладок омлет со цреши

Состојки

  • 1 јајце
  • 2 ванилин шеќери
  • 60 мл млеко
  • 50 гр брашно
  • 70 гр цреши
  • неколку фстаци
  • шеќер во прав за посип
  • 1-2 лажици масло за пржење

Подготовка

Рецептов го гледав на телевизија, го подготвуваше странски реномиран готвач, но со друго овошје. Јас си го дотерав по моја мерка и вкус и излезе интересно вкусен десерт.

Подготовка

Јајцето ги матиме со шеќерот да се дуплира, па ги додаваме млекото и брашното. На црешите им ги вадиме семките. На загреано масло или путер ја ставаме цела смеса, а одозгора ги распоредуваме црешите. Пржиме од една страна, па внимателно го превртуваме и од другата страна кратко да се испржи.
Го сервираме и го посипуваме со сечкани фстаци и шеќер во прав.
Послужете додека е сеуште топло.

Дозата е за еден омлет, за едно лице.