Водата со двата вида на шеќер се ставаат на оган да зовријат. Пред да се додадат јаболката, се додава лимоновиот сок. Се ставаат јаболката (претходно измиени, излупени и со извадена средина) да се варат на умерен оган 10-15 мин., но водејќи сметка да не се преварат и распаднат. Потоа се вадат од водата, убаво се цедат и се оставаат на страна додека го приготвиме пудингот.

Пудингот се вари на вообичаен начин, во млекото во кое е додаден шеќерот.
Да напоменам, доколку се користи водата во која се вареле јаболката (500мл.) ќе имаме посен десерт. Во водата можи да додадиме и соино млеко во прав (како што пишува на паковањето).

Јаболката прво се полнат со готовиот пудинг, а потоа се полеваат со остатокот. Оставаме да се изладат и стегнат и декорираме со рендано чоколадо или шлаг., но можат да се послужат и топли, одлични за овој периот од годинава...

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани