Познат од Американската кујна под името Sour cream - Steakhouse style, универзален крем или сос кој најмногу оди со печени или варени компири, но исто вкусен е и во комбинација со месо или зеленчук на скара. Брз и едноставен рецепт кој верувам дека ќе ви се допадне.

Власецот исечкајте го ситно, лукот поминете го низ преса. Сите состојки измешајте ги убаво, посолете и набиберете на вкус. Толку :). Кремот ви е спремен. Оставете да отстои во фрижидер најмалку еден час пред да го послужите.