Рерната вклучете ја на 180 степени да се загрева.
Свинското филе исечете го на парчиња со дебелина од 2-3 см. Посолете, набиберете и од едната страна премачкајте ги со сенф. Секое парче месо завиткајте го во едно тенко парче сланина. Наредете во длабока тава за печење. Во длабок сад измешајте ја неутралната павлака со крем фреш, доматното пире, карито, шеќерот, кајенскиот бибер и сечканиот магдонос. Насолете на вкус, но не претерувајте бидејќи и сланината е солена. Оваа смеса налејте ја во тавата и ставете да се пече 30-тина минути.
Во прилог може да послужите варени тестенини, ориз или компири.