Компирите убаво измиете ги и ставете ги да се варат заедно со лукот во лушпата. Потоа исцедете ги од водата и оставете ги да оладат, а лукот оставете го на страна.

Во меѓувреме подгответе го преливот.
Во мало садче протиснете го лукот од лушпата и изгмечете го со вилушка. Потоа додадете ги и останатите зачини ( освен ориганото) и имешајте ги со вилушка да се добие хомогена смеса.
Компирите излупете ги и исечете ги на плочки, а краставицата со лушпа на кругчина.
Во поголема чинија наредете ги наизменично компирите и краставицата и над нив кромидот исечен на тенки кругови. Прелијте ги со преливот.
Одозгора наредете ги маслинките, доматите, сирењето, наросете ја со оригано и послужете ја.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани