Сварените компири убаво испасирајте ги.
Смрзнатиот зеленчук ставете го да се потсвари.

Во тава на оган ставете масло и додајте ги сецканиот кромид, лук и чајната салама.
Откако ќе омекне кромидот савете го во тавата сварениот зеленчук и кратко пропржете.
Додајте ги испасираните компири и пармезанот.
Посолете, наросете црн бибер и пржете додека компирот убаво се умеси (да се оделува од краевите на тавата).

Послужете откако малку ќе подолади.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани