Најпрвин исечете ја тиквичката на тенки листови и сосема малку запржете ги, извадете ги на кујнска хартија д се впие вишокот маснотија.
На секое парче тиквичка нанесете од крем сирењето.
Во блендер ставете го пармезанот , парчето леб,магдоносот и лукот во прав и убаво изблендирајте(исецкајте).
Од ова смеса нанесете на секое парче тиквичка и замотајте во ролат.

СОС
Во тава на оган ставете маслиново масло и печурките да се пржат. Откако водата ќе испари посолете, наросете црн бибер и додајте ги пармезанот и неутралната павлака. Промешајте додека сосос малку се згусти.

ЛОСОС СТАПЧИЊА

Лососот исечете го на правоаголни парчиња. Секое парче посолете го и свалкајте го во брашно, разматени јајца и во презла. Истото повторете го уште два пати за да бидат покрцкави.
Похованите парчиња лосос испржете ги во загреано масло и на крај извадете ги на кујнска хартија да се впие мрснотијата.

Напомена
Ако не можете да најдете свеж лосос, може да си спржите готови поховани стапчиња од риба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани