Подготовка:

1. Тиквичките измиjте ги и изрендајте ги на крупната страна од рендето. Посолете ги малку и откако ќе постојат неколку минути и ќе ја пуштат водата, убаво исцедете ги.
2. Белките изматете ги во цврст снег, додајте ги жолчките една по една, додајте ги исцедените тиквички, брашното, ренданиот кашкавал и измешајте.
3. Печете на плех, прекриен со хартија (хартијата премачкајте ја со малку масло) на 180 степени, отприлика половина час. Печената кора завиткајте ја во ролат заедно со хартијата.
4. За филот измешајте ја изварката со павлаката и мајонезот, додајте сол и бибер по вкус.
На изладената кора ставете ја половината од филот, наредете ја преку целата површина со тенко исечената шунка, па преку неа ставете ја и другата половина од филот. Завиткајте го ролатот, стегнете го со најлонска фолија и ставете го во фрижидер неколку часа, убаво да се стегне.
На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови