1. Најпрвин ги вариме компирите. Потоа се лупат и се пасираат но не многу, да бидат поголеми парчињата.
2. Во караванче го пржиме кромидот, потоа додаваме вегета, црвен пипер и компирите. Убаво мешаме, па го додаваме црниот пипер, магдоносот и малку топла вода. Пржиме уште малку додека да изврие водата, а и компирите за се запржат.
3. Потоа караванчето го ставаме во загреана рерна, да се потпечат компирите 10-15 минути.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани