Рафиолите се неизоставен дел од Божиќната трпеза во Далмација. Има многу рецепти за подготовка на овие старински колачи, ама ова е еден од нив кој е едноставен ама сепак многу вкусен...

Подготовка
1. Шеќерот, свинската маст и жолчките ги соединуваме со миксер. Додаваме сода бикарбона и брашно, а млеко по потреба, смесата ни е мека. На работната површина ставаме брашно и расукуваме тесто во кое формираме кругови со калапче.

2. За филот ги разматуваме белките и во нив соединуваме кора од лимон, шеќер и мелени ореви. На секој круг ставаме полна лажица од филот. Ги преклопуваме круговите, може да ги притиснеме со вилушка краевите, ги редиме во тавче.

3. Ги премачкуваме со разматена белка и ги посипуваме со измешани шеќер и мелени ореви. Печеме на 180 степени додека да добијат боја...

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани