Ставете ги водата, шеќерот и маргаринот исечен на парчиња на оган да се стопат и да зовријат.
Тргнете го садот од оган и енергично измешајте ги во него кокосот и млекото во прав.
Од смесата правете ситни бомбици во кои ќе вметнувате по еден цел лешник и валкајте ги во кокос.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани