Јајцата се матат со солта, потоа се додават останатите состојки (спанаќот се става последен)
Смесата се полни во калапите и се печат мафините на 200 степени околу 20-25 минути да заруменат убаво одозгоре. Ако сакате може да ги посипете со сусам одозгора пред печење. Се вадат од рерна и се остават убаво да се оладат па се украсуваат со павлака.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани