Подготовка:

1. Прво се мие пченицата со вода, а потоа се вари околу 20 мин.Се покрива со капак и се остава да се впие течноста.
2. Кога ќе олади пченицата се става во блендер заедно со оревите, шеќерот и се блендира. Се додаваат мелените ореви. Убаво се мешаат состојките и се става во чаши. Се декорира со матена хопла.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани