Испечати

Пченица во чаша

Пченица во чаша

Состојки

  • 300 гр пченица
  • 200 гр шеќер во прав
  • 200 гр мелени ореви
  • 100 гр мелени бисквити
  • 100 гр хопла

Подготовка

Подготовка:

1. Прво се мие пченицата со вода, а потоа се вари околу 20 мин.Се покрива со капак и се остава да се впие течноста.
2. Кога ќе олади пченицата се става во блендер заедно со оревите, шеќерот и се блендира. Се додаваат мелените ореви. Убаво се мешаат состојките и се става во чаши. Се декорира со матена хопла.