Путерот изматете го пенасто со шеќерот и ванилиниот шеќер.
Додавајте едно по едно јајце и матете по 30 секунди за едно.
Потоа додајте го јогуртот и изматете. Потоа додадете ги брашното измешано со пецивото и солта. Матете кратко со миксерот додека се соедини.
На плех 25х35 обложен со хартија за печење излијте ½ смеса. убаво распоредете ја. Над неа наредете кришки јаболка, останатата ½ смеса и убаво израмнете. Печете во загреана рерна на 220 степени околу 40-45 мин. додека зарумени и се испече.
Оставете малку да се излади и посипете со шеќер во прав, сечете коцки и послужете по ваша желба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови