Подготовка:

1. Во длабок сад ги ставаме јајцето, со жица за матење го матиме. Го додаваме јогуртот и маслото, промешуваме. Ги додаваме урдата, сирењето и сецканите млади кромидчиња. Промешуваме. Ги додаваме пченкарното брашно, јачменовото солта и пецивото. Мешаме со жица за матење.

2. Смесата ја ставаме во правоаголен сад за печење обложен со хартија за печење. Наросуваме со сусам и семки од сончоглед. Печиме во загреана рерна на 180 степени, околу 45 минути.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани