Се топи белата чоколада со маслото и се става по 1 лажица во секое калапче и се става по половина сечкана карамела. Се остава да олади во замрзнувач.Се вадат чоколадцата и се лепат две по две со стопена црна чоколада.Ете толку.Брзо и едноставно.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани