1. Сите суви состојки за тестото се спојуваат и се миксираат додавајки постепено од сите течни состојки.
Вкупно од смесата е 800мл. Се дели смесата на половина и се става во плех 25Х35см подмачкан со масло и набрашнет. Се печи на 180С 10мин .
2. Се вади тестото и врз него се става мармаладот и ренданото чоколадо.Потоа се истура преостанатата смеса и се допекува уште 15мин.
3. Кога ќе олади колачот се прелива со глазура.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани