Подготовка:

1.Стандардно се прават палачинките по ваш омилен рецепт
2.Се зема една палачинка се премачкува со еурокрем се става половина банана се превиткува од лево десно и потоа како палачинка.Се забодува чачкалица, за да не се одвиткува и се пржи кратко во жешко масло.
3. Потоа додека е врела палачинката се увалува во шеќер и цимет. Се сервира со сладолед или така без ништо. Превкусно!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани