Празот исецкајте го и ставете го да се пржи неколку минути колку да омекне. Оставете го да олади.
Во зовриена посолена вода ставете ги макароните да се варат околу 10 минути, потоа исцедете ги.
Во празот додајте го сирењето, макароните, посолете по вкус и измешајте ги. Ставете ги во плехче намачкано со масло и прелијте ги со преливот од јајца и млеко изматени со вилушка.
Ставете ги да се печат во претходно загреана рерна на 200 степени 15-20 минути.
Послужете ги топли со јогурт.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани