1. Се става во сад квасецот, 1 лажиче шеќер, малку млака вода и 1 лажица брашно да се активира. Кога е стасан квасецот се меси тесто со останатите состојки. Се остава на топло место покриено со платнена крпа.
2. Се премесува тестото и се дели на два дела. Се сука кора од првиот дел се поросува со буковец и црвен пипер низ цело тесто и се прави ролат.
3. Се сечат парчиња од 2 см и се увалкуваат од страна со премазот и сусам околу. Се оставаат да стасаат. Се премачкуваат од премазот и одозгора и се печат на 200С-30мин.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани