Замесуваме тесто од зејтинот, пивото, гризот, ванилатаи брашното помешано со пецивото. Од тестото се зема во рака и се обликуваа топчиња кои се полнат со оревчиња или мармалад се редат на подмачкан плех. Колачите се печат на 200 степени половина час

Шеќерот се налева со водата и се става да врие 5минути, а потоа се трга и се попаруваат ладните колачи. Откако убаво ќе го впијат шербетот се валкаат во кокос или ореви.
Посни убави колачиња за мене едни од најубавите!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани