Испечати

Посни парени колачиња со мармалад

Посни парени колачиња со мармалад

Состојки

 • 200мл. масло
 • 250мл. пиво
 • 1 пециво
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 лажица шеќер
 • 100гр. гриз
 • 600-700гр. брашно
 • мармалад за полнење или ореви
 • шербет
 • 800гр. шеќер
 • 700гр. вода
 • мелени ореви или кокос за посипување околу 150 до 200гр.

Подготовка

Замесуваме тесто од зејтинот, пивото, гризот, ванилатаи брашното помешано со пецивото. Од тестото се зема во рака и се обликуваа топчиња кои се полнат со оревчиња или мармалад се редат на подмачкан плех. Колачите се печат на 200 степени половина час

Шеќерот се налева со водата и се става да врие 5минути, а потоа се трга и се попаруваат ладните колачи. Откако убаво ќе го впијат шербетот се валкаат во кокос или ореви.
Посни убави колачиња за мене едни од најубавите!!!