Во сад ставете ги шеќерот, маслото, квасецот, стопленото соино млеко и со постепено додавање на брашно замесете средно меко нелепливо тесто.
На набрашнета работна маса со сукало развлечете кора и од неа со чаша вадете кругови.
Оставете ги да стасаат, а потоа пржете ги во поголема количина загреано масло.
Испржените крофни свалкајте ги во мешавина од шеќер во прав и цимет.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани