Испечати

Посни крофни

Посни крофни

Состојки

  • 1,5 лажици шеќер
  • 1/4 шоља(од 250мл) масло
  • 250мл. соино млеко
  • 1/2 коцка квасец
  • по потреба(околу 500гр) брашно
  • За валкање
  • по потреба шеќер во прав и цимет

Подготовка

Во сад ставете ги шеќерот, маслото, квасецот, стопленото соино млеко и со постепено додавање на брашно замесете средно меко нелепливо тесто.
На набрашнета работна маса со сукало развлечете кора и од неа со чаша вадете кругови.
Оставете ги да стасаат, а потоа пржете ги во поголема количина загреано масло.
Испржените крофни свалкајте ги во мешавина од шеќер во прав и цимет.