тесто
- Oд сите состојките го замесуваме тестото и го оставаме да надојде
фил
- Jаболките ги рендаме, го додаваме шеќерот, циметот и гризот
Kога е тесто стасано го расукуваме во која форма сакаме, ги полниме со филот и ги ставаме во плех и печеме на 200 степени околу 20 мин
- Ги вадиме од плех и ги увалуваме во прав шеќер
- Јас еден плех наполнив со моето домашно мармелад од киви (како за проба) и тестот е супер и за тој фил

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови