Сите состојки се мешаат со миксер додека не се изедначи смесата. Се зема од смесата по пола црпалка и се става во загреана тава за палачинки. Оставете ги да печат на секоја страна 2-3 минути на тивок оган. Откако ќе се оладат сервирајте ги прелиени со јаворов сируп, мед или мармалад.
Од оваа смеса излегуваат окулу 10 палачинки.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови