1. Шеќерот, маслото, брашното, течноста од компотот, сецканото овошје, какаото и содата бикарбона заедно се мешаат.
2. Половина од тестото се тура во караванче број 28. Се печи на 180 степени колку да зафати кора. Се премачкува со мармаладот и се става и втортата половина од тестото. Се печи.
3. Чоколадото за готвење се топи со маслото на пареа.
4. Тортата се прелева со растопеното чоколадо.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани