Во касерола на многу тивок оган ставаме да се соединат двата вида на чоколадо и путерот. Потоа го додаваме шеќерот во прав.
Тргаме од оган и додаваме исцеден сок од портокал.
Соединуваме.
По желба додаваме и кора од портокал.
Ги додаваме бисквитите, оревите, лешникот.
Мешаме за сите состојки убаво да се соединат.
Смесата ја оставаме во фрижидер на 30 минути да се излади.
Со рака формираме бомбици.
Ги потопуваме со растопено чоколадо и ги декорираме со шарени топчиња
Сервираме во хартиени кошнички

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани