Ги обожавам овие кревки кексови. Ги подготвувам во различни верзии.

Подготовка

1. Во вангличка се ставаат јајцата и шеќерот и матиме до побелување. Додаваме масло и млеко.
Соединуваме.
2. Во вангличка се ставаат брашно, пециво, коцки чоколадо, кандирана кора од портокал и мелени фстаци. Сувите состојки ги додаваме во вангличката. Соединуваме убаво со шпатула.
3. Смесата ја распоредуваме во долгнавест калап за леб, кој е обложен со хартија. Печиме околу 35 минути во загреана релна. Пробуваме со чепкалка дали е испечен. Испечениот колач го оставаме на решетка да се излади.
4. Нежно го декорираме со растопено чоколадо. Сечиме на парчиња и сервираме со попладневно кафе.
Рецепт за кандирана кора има тука

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани