Подготовка:

1. Во длабок сад за месење ги ставаме јајцата, квасецот, шеќерот, сол, водата и зејтинот. Мешаме да се соединат убаво и квасецот да се растопи. Додаваме 1,5 кг од брашното (просеано) врз него го истураме врелото млеко и мешаме со дрвена лажица, па го замесуваме тестото на меко, со постепено додавање на останатите 300 гр брашно.
2. Го покриваме садот и го оставаме на топло место да стаса тестото. Од стасаното тесто формираме кифли, ги редиме во плех врз хартија за печење. Ги покриваме да не се сушат и ги оставаме да стасаат.
3. Премачкуваме со јајце, ставаме сусам и по некое парче маргарин врз секоја кифла. Печеме во загреана рерна на 220 степени, околу 20-25 минути.

Забелешка - доколку наведената доза ви е голема, намалете сразмерно на количините.

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани