Брз, едноставен и вкусен десерт!
Урмите засечете ги на половина и извадете ги семките. Малку раширете ги но внимавајте да не ги преполовите, да останат цели.
Во чинија со лажица измешајте ги да се изедначат сирењето со шеќерот во прав, циметот и румот.
Ставете ги во готварски шприц и наполнете ги урмите.
Одозгора ставете јатки од сувото овошје кое ќе го изберите.
Пред да ги послужите најдобро е да ги оставите во фрижидер околу 2 часа да се спојат вкусовите.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани