1. Месото се толчи малку со дрвен чук, се посолува и зачинува па се премачкува со сенф
2. Врз сенфот се реди прво обареното вариво, па сечканите печурки, па сланината исечкана на мали парченца и кашкавалот исецен на ленти
3. Се роловаат ролничките, се ставаат во фолија, се попрскуваат со малку масло за јадење и се завиткуваат во фолија
4. Фолиите со ролнички се редат во подлабоко тавче, се додава водата и виното и во течноста се става коцката за супа, се затвара тавата со фолија или со капак, па се става во загреана рерна да се пече околу 100 минути
5. Ролничките се сечат дијагонално на помали парчиња

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани