Ова не е баш рецепт, повеќе е идеја што би направиле со бајатиот леб, а ви здодеале обичните пржени лепчиња. Вака добивате богати, топли сендвичи.

Подготовка
Јајцата се матат со солта и се додава млекото.
Од лебот се прават сендвичи полнети со што ви се јаде во моментот. Моите беа со парчиња свински врат и кашкавал и за мене омилената комбинација, сирење и кашкавал. Потоа сендвичите се макаат во јајцето со надворешната страна и се пржат во загреано масло додека не заруменат.
Одлични се во комбинација со свеж домат!

Пријатен апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани