1. Издробената пченица се става 10 мин да кисни во врела вода.
2. Се сечат доматите при што горниот дел им се остава за да можат потоа да се поклопат да им се стави како капаче. Со лажиче им се вади месото на доматите се сецка, се додава во другите сецкани работи и се пржи на загреано масло, пченицата се цеди и се додава во тавчето кај што се пржат другите работи.
3. Со така приготвената смеса се полнат доматите и на крај се затвараат ...се печат во рерна околу 10 мин.
4. Се служаи и топли и ладни по желба

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови