Подготовка:

1. Се матат јајца со сол. Потоа се додаваат зејтин, јогурт, брашно, пециво и варена пасирана тиква. Сето ова се миксира да се добие убава смеса. На крајот се додава дробено сирење. Може да се стави спанаќ, праз, по ваш избор.

2. Се истура смесата во округол плех бр28 се поросува со семиња и се печи на 200С-30мин.
Ова е брза погачка за ненајавени гости или за брза вечера /доручек во недостиг на време.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани