Погачата е декоративна што се вика фина е за око, но што е нај битно е многу вкусна.
Се замесува стандар тесто-брашно, зејтин, шеќер, сол, квасец со јогурт. Оставаме да стаса.
Е сега морам да ја спомнам Теофанија за постирање на погачата снегулка и да и се заблагодарам за идејата значи оваа е таа погача, но различен малку изменет начин.

Се расукуваат 4 кори и се премачкуваат со ајвар рендано сирење и шунка. Потоа се редат една врз друга се сечат на осум дела како за кифлички. Секоја кифличка се расекува на средина и се протнува на внатре и се реди во тавче бр.26. Врз погачата се премачкува со јајца, малку зејтин, сусам и ким.
Се пече на 180 до 200 степени. Се надевам ви се допадна овој начин на подготовка.Поздрав до сите.............

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани