Интересни и необични кифлици кои се полнети со изварок.
1. Се става во длабок сад брашното солта, шеќерот, квасецот, маслото и се замесува со млакото млеко. Uбаво се меси и се остава да стаса покриено на топло.
2. Се премесува тестото со додавање на брашно ако се лепи и се дели на топчиња. Се сука се сечe и се полни со едно лажиче изварок или фил по желба. Се плете(види слика). Се оставаат да надојдат во тепсијата се премачкуваат со жолчка и поросуваат со сусам и се печат на 200С-25мин.

На здравје!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани