1. Во меленото месо се додава морковот изрендан на крупната страна од рендето, кромидот исечкан на ситни коцкички.

2. Се додаваат останатите состојки, се измесува сето убаво со рака и се формираат плескавиците. При формирањето на плескавиците по потреба рацете се намастуваат со масло и се пржат во жешко масло.

Јас направив 6 плескавици, а бројкава може да варира според големината на плескавиците.

Едноставен и брз ручек кој одговара со гарнир од варен ориз, пржени цели пиперки, домати и се друго по желба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани