Малку за промена, плескавиците да не се од месо, а сепак да се многу вкусни.
Пиперките испечете ги, излупете ги и ако се водлести оставете ги нека се исцедат.
Исечкајте ги наситно, па ставете ги сите други состојки во нив и убаво промешајте. Оставете ја смесата малку, колку презлата да ја впие течноста.
Со влажни раце правете плескавици и пржете ги од двете страни, убаво да заруменат. Ставете ги на салфетка да се впие вишокот маснотија.
Убави се како прилог кон некое мевце, а и така за мезе...

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани