Оризот се вари.
Компирот исто така.
Се соединува оризот со компирот, кој предходно сме го испасирале.
Потоа додадете ги ситно исечканиот кромид и лук.
Додадете ги и изренданите моркови.
Посолете и забиберете.
Оформете плескавици и извалкајте ги во презла.
Пржете ги на врел зејтин.
Откако ќе поруменат, извадете ги и оставете ги на кујнска хартија.
Сервирајте ги топли.
Добар Апетит!

Мал совет..изпржете ги добро од едната страна, пред да ги свртите...

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови