Сварете го и исцедете го оризот.
Во длабок сад ставете го меленото месо и оризот.
Кромидот и морковот изреднајте ги, а магдоносот ситно исечкајте го.
Додадете ги сите состојки со се зачините и убаво измесете до рамномерност.
Од смесата правете плескавици и пржете ги во во грил тава со малку масло.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови