Подготовка
1. Измешајте ги состојките за тестото за палачинки. Тоа ќе биде малку погусто од стандардното тесто за палачинки. Испржете ги.
2. Измешајте ги состојките за филот. По ваша желба можете и да го збогатите вкусот со додавање на зачини, сувомеснато.
3. Во намастена тава ставјте палачинка, па фил и така се до крајот. Одозгора премачкајте ја последната палачинка со малку масло. Печете на 180 степени дваесетина минути.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови